Fotbollsbiljetter för 600:- i bonus.

Alla som anmäler sig till Stadiongirot får en grym bonus – biljetter till en speciell utvald allsvensk match. Värdet på detta är hela 600:-
- Nu är det klart att det är den allsvenska matchen mellan Djurgårdens IF och nykomlingen AFC Eskilstuna som kommer bli Stadiongirots match, berättar Tomas af Geijerstam på Djurgårdens fotboll.
Matchen spelas på Tele2 Arena lördagen den 27 maj kl 16.00.

Resultatlistor Stadiongirot 2016

Stadiongirot 24 km*

Nr Namn Klubb / ort / företag Start Mål Åktid
240 AGHAEI Arsham Volkswagen Täby 9:34 11:22:30 01:48:30
262 ALVARES-HOLMSTRÖM Robert 9:36 10:53:20 01:17:20
118 ANGELING Jimmy Järna 9:32 11:00:10 01:28:10
181 ANNERBÄCK Christer Stockholm 9:36 10:40:10 01:04:10
196 ANNERBÄCK Peter Vallentuna 9:36 10:42:10 01:06:10
147 ASPSTRÖM Karin Täby 9:28 11:20:50 01:52:50
263 AXSELL Hannes 9:36 10:46:20 01:10:20
237 BENGTSSON Michael Volkswagen Täby 9:32 10:55:10 01:23:10
191 BERGSTRÖM Gisela Ultraljudsbarnmorskorna 9:36 11:22:30 01:46:30
253 BLOM Linda 9:06 10:22:30 01:16:30
213 BORG Jessica Stockholm 9:32 10:47:40 01:15:40
252 BRINCK Roger 9:04 10:14:40 01:10:40
259 BROVALDH Lars 9:34 10:49:30 01:15:30
114 BUCHT Johanna Hägersten 9:32 10:54:20 01:22:20
172 BUSCH Georgina Djursholm 9:36 10:59:00 01:23:00
236 BÄCK Christian Volkswagen Täby 9:32 11:03:40 01:31:40
129 BÖRJESSON Margareta Spiltan 9:32 11:40:10 02:08:10
130 BÖRJESSON Per Håkan Spiltan 9:32 11:40:00 02:08:00
157 CARLSON Bengt Älvsjö 9:32 11:50:10 02:18:10
158 CARLSON Monica Älvsjö 9:32 11:50:10 02:18:10
115 CARLSON Sandra Hägersten 9:32 11:45:40 02:13:40
251 CARLSSON Svante 9:04 09:57:20 00:53:20
113 DANZER Mats Enskede 9:32 10:42:10 01:10:10
152 EDENSTRÖM Susanne Vallentuna 9:34 10:44:40 01:10:40
124 EDENSTRÖM Thomas Rönninge 9:34 10:38:00 01:04:00
208 EK Nils Apberget on bike 9:32 10:47:30 01:15:30
224 ELBERG Anders Bålsta 9:30 10:53:00 01:23:00
111 EMILSSON Håkan Ekerö 9:32 11:01:20 01:29:20
148 ERIKSSON Jenny Täby 9:32 10:56:00 01:24:00
149 ERIKSSON Jesper Täby 9:32 10:56:00 01:24:00
151 FERNQVIST Beatrice Upplands- Väsby 9:32 11:14:50 01:42:50
215 FILS Helena Södertälje 9:32 11:03:20 01:31:20
116 GRANQVIST Thomas Hägersten 9:32 10:54:20 01:22:20
107 GUSTAFSON WIBERG Lena Djurgården Fotboll 9:32 11:52:10 02:20:10
218 HAHNE Philip Stockholm 9:36 11:20:30 01:44:30
216 HAHNE Scott Stockholm 9:32 11:26:20 01:54:20
189 HJELMARE Annette Täby 9:36 10:52:30 01:16:30
175 HJELMARE Magnus Fredrikshof 9:36 10:52:30 01:16:30
192 HOLMÉN Kerstin Ultraljudsbarnmorskorna 9:36 11:22:30 01:46:30
261 HOLMSTRÖM Per-Erik 9:36 10:59:40 01:23:40
269 HOLTE Gustav 9:38 11:02:10 01:24:10
223 HOMANN Carin Bålsta 9:30 11:47:40 02:17:40
234 JENÉE Frank Volkswagen Täby 9:34 11:22:30 01:48:30
144 JERRESAND Daniel Team VeloRun 9:32 10:48:20 01:16:20
260 JOHANSSON Alf 9:34 10:49:30 01:15:30
214 JOHANSSON Robin Enskede 9:32 10:56:00 01:24:00
246 JÄDERBLOM Liv 9:30 10:44:40 01:14:40
171 KARLSSON Inge Djurgårdens IF 9:36 11:03:40 01:27:40
193 KARLSTRÖM Annica Ultraljudsbarnmorskorna 9:36 11:11:20 01:35:20
112 KARNEFORS Katarina Ekerö 9:32 11:01:20 01:29:20
119 KAUR Harvinder Knivsta 9:32 11:11:20 01:39:20
176 KNUTSSON Stefan Hägersten 9:36 11:23:20 01:47:20
156 KYRINGER Lars Värmdö 9:32 10:42:10 01:10:10
173 LAGEBRO Stig Finnberget 9:36 11:02:30 01:26:30
179 LAI Nancy Sigtuna 9:30 11:16:20 01:46:20
145 LARSEN Marcus Team VeloRun 9:32 10:49:30 01:17:30
101 LARSSON Jens Bamse och Risik CK 9:32 11:16:20 01:44:20
142 LARSSON Jesper Storfors 9:32 10:30:50 00:58:50
102 LARSSON Maria Bamse och Risik CK 9:32 11:16:20 01:44:20
211 LIND Börje MiM 9:34 10:50:10 01:16:10
210 LIND Jonna MiM 9:34 10:50:10 01:16:10
209 LIND Tove MiM 9:34 10:50:10 01:16:10
268 LINDESVÄRD Karl 9:38 11:02:10 01:24:10
159 LINDGREN Bengt Älvsjö 9:32 11:06:30 01:34:30
160 LINDGREN Charlotte Älvsjö 9:32 11:06:30 01:34:30
117 LINDH Axel Hägersten 9:32 11:45:00 02:13:00
161 LINDH Charlotte Älvsjö 9:32 11:46:20 02:14:20
232 LINDHOLM Caroline Solna 9:02 10:33:40 01:31:40
231 LINDHOLM Hans Järfälla 9:02 10:33:40 01:31:40
123 LINDROTH Ann Lidingö 9:34 11:07:40 01:33:40
133 LUNDBERG Inga Stockholm 9:32 12:39:30 03:07:30
249 LÖNBERG Per 9:00 10:39:10 01:39:10
178 MALMFORS Claes Lidingö 9:36 11:09:50 01:33:50
134 MIROW Elisabeth Stockholm 9:32 10:56:50 01:24:50
135 MIROW Michael Stockholm 9:32 10:56:50 01:24:50
104 MYRTHIL Anett BK Brynja Riffs 9:32 11:38:40 02:06:40
266 MYRTHIL Glenn 9:32 11:38:40 02:06:40
184 MÅRTENSSON Einar Translate 9:36 11:16:20 01:40:20
185 MÅRTENSSON Silvia Translate 9:36 11:16:20 01:40:20
194 NILSSON Ewa Ultraljudsbarnmorskorna 9:36 11:16:00 01:40:00
190 NORDIN Kristoffer Ultra Caos Stockholm 9:36 10:58:00 01:22:00
235 NORRMAN Peter Volkswagen Täby 9:32 11:03:40 01:31:40
186 NYMAN Annelie Tungelsta 9:36 11:06:10 01:30:10
187 NYMAN Leif Tungelsta 9:36 10:52:00 01:16:00
212 OLSSON Malin Stockholm 9:32 10:47:40 01:15:40
241 OVEMARK Stefan Volkswagen Täby 9:32 10:55:20 01:23:20
255 PERMATJ Britta 9:34 10:49:30 01:15:30
105 PÅLSSON Susanne Bromma 9:32 10:54:10 01:22:10
180 RAMNEBRO Sora Sigtuna 9:30 11:16:20 01:46:20
217 SAHLÈN Christer Forum Syd Velo Club 9:36 10:47:20 01:11:20
265 SANDQVIST Gustav 9:36 10:49:30 01:13:30
108 SEGERBLOM Fredrik Djurgården Fotboll 9:32 11:52:10 02:20:10
125 SELFJORD Ralf Saltsjö-boo 9:32 10:38:50 01:06:50
177 SINGH Inderpal Knivsta 9:36 11:15:50 01:39:50
137 SJÖGREN Johannes Stockholm 9:32 10:40:20 01:08:20
120 SKARIN Peter Korpen vallentuna 9:34 11:11:10 01:37:10
121 SKARIN Rickard Korpen vallentuna 9:34 11:11:10 01:37:10
122 SKARIN Ulrika Korpen vallentuna 9:34 11:11:10 01:37:10
257 STAYNE Casper 9:30 11:26:20 01:56:20
258 STAYNE Chris 9:30 11:26:20 01:56:20
146 SUNDBERG Laila Tullinge 9:32 10:43:30 01:11:30
188 SVARNBERG Helene Tyresö 9:36 10:55:30 01:19:30
127 TAPPER Maria Solna 9:34 11:07:40 01:33:40
140 WAHLSTRÖM Aina Stockholm 9:32 10:52:20 01:20:20
141 WAHLSTRÖM Tommy Stockholm 9:32 10:52:20 01:20:20
195 WAROLIN Kerstin Ultraljudsbarnmorskorna 9:36 11:22:30 01:46:30
254 WIERUP Marianne Uppsala 9:08 11:06:40 01:58:40
150 WIESLANDER Christina Upplands Väsby 9:32 11:22:30 01:50:30
106 WISTÉN William Bromma 9:32 10:44:40 01:12:40
154 VON ROSEN Anna Vallentuna 9:34 10:54:00 01:20:00
155 VON ROSEN Ulf Vallentuna 9:34 10:54:00 01:20:00
128 ZETTERBERG Susanne Solna 9:32 11:17:50 01:45:50
264 ZHANG Daniel 9:36 10:46:50 01:10:50
109 ÅBERG Kent Djurgårdens IF Handikappfotboll 9:32 11:16:20 01:44:20
110 ÅBERG Yvonne Djurgårdens IF Handikappfotboll 9:32 11:16:20 01:44:20
174 ÅKESSON Kent Finnbergets korpklubb 9:36 11:02:30 01:26:30

Stadiongirot 48 km*

Nr Namn Klubb / ort / företag Start Mål Åktid
43 ALEXANDERSSON Håkan Stockholm 9:12 12:15:00 03:03:00
267 ALEXANDERSSON Jens 9:12 11:37:20 02:25:20
227 ANDERSSON Ingrid Åkersberga 9:08 11:59:20 02:51:20
42 ARROYO Cecilia Hässelby 9:12 12:23:10 03:11:10
4 BARRALES Pedro Peab 9:00 11:49:20 02:49:20
32 BERG Hans Stockholm 9:08 11:20:30 02:12:30
33 BERG Stefan Stockholm 9:08 11:20:30 02:12:30
221 BERGQVIST Karin Lidingö 9:06 12:15:20 03:09:20
38 BJÖRKLUND Torsten Åkersberga 9:08 11:03:30 01:55:30
10 BULLER-GRANLUND Annelie Stockholms-Postens IK 9:00 11:07:00 02:07:00
51 BUSCH Mikael Djursholm 9:16 11:26:00 02:10:00
250 CAJBACK Mikael 9:02 11:06:40 02:04:40
83 CARLSSON Susanne STHLM Biodiesel AB 9:14 13:17:00 04:03:00
61 EINARSEN Einar Montin-Bajkers Body Joy Värmdö 9:20 11:40:30 02:20:30
86 ERIKSSON Joachim Täby 9:28 12:17:30 02:49:30
228 FORSBERG Lars Åkersberga 9:08 11:59:20 02:51:20
222 FRYKMAN Susanne Segeltorp 9:10 11:47:40 02:37:40
8 GERDIN Marie Stockholm 9:00 11:43:50 02:43:50
9 GERDIN Paul Stockholm 9:00 11:43:50 02:43:50
206 GIAMAIOS Marinos Jannis Solna 9:20 10:39:10 01:19:10
219 GUSTAFSSON Marie Lidingö 9:06 12:15:20 03:09:20
203 GYLLBERG Karin Lidingö 9:04 12:13:00 03:09:00
204 GYLLBERG Marcus Lidingö 9:04 12:13:00 03:09:00
256 GÅLING Ove 9:28 11:46:20 02:18:20
46 HAGMAN Anderz Stockholm Amatör Förening 9:12 12:11:30 02:59:30
233 HAMNÉR Ola Solna 9:10 10:52:00 01:42:00
75 HODIG Björn Järfälla 9:28 12:02:10 02:34:10
76 HÅKANSSON Annie Järfälla 9:28 12:44:20 03:16:20
36 HÄGGSTRAND Marie södertälje 9:08 11:41:10 02:33:10
80 HÖGLUND Olle Rutgersson Arvenberg Advokatby 9:28 12:35:00 03:07:00
85 HÖGLUND Olle Stockholm 9:28 12:35:00 03:07:00
205 INGRAM William Stockholm 9:04 11:17:40 02:13:40
44 IVERSEN Mie Stockholm 9:12 10:23:55 01:11:55
45 JANSSON Lars G Stockholm 9:12 11:18:40 02:06:40
77 JOHNSSON Carina Järfälla 9:28 12:44:20 03:16:20
248 JOSEFSSON Thomas 9:00 11:02:10 02:02:10
207 LAMM Jakob Stockholm 9:20 11:21:10 02:01:10
247 LARSEN Annelie 9:00 11:44:10 02:44:10
LARSSON Erik FMV Sport 9:00 10:52:08 01:52:08
37 LINDBERG David Vällingby 9:08 11:37:30 02:29:30
31 LINDQVIST Anna Segeltorp 9:08 11:39:30 02:31:30
73 LUNDQVIST Dick Gecco Runners 9:28 12:17:30 02:49:30
74 LUNDQVIST Sara Gecco Runners 9:28 11:20:50 01:52:50
3 MELLBERG Tommy Huddinge 9:00 09:54:15 00:54:15
21 NILSON GOMBRII Charlotta Lidingö 9:04 11:17:30 02:13:30
89 NILSSON Ulf Västerhaninge 9:28 12:02:10 02:34:10
84 NORÉN Rolf STHLM Biodiesel AB 9:14 13:17:00 04:03:00
66 PÅLSSON Kenneth Västerås CK 9:20 11:37:40 02:17:40
34 RADFORD Kristina Stockholm 9:08 12:37:50 03:29:50
1 RAMSETDT Wolfgang Djurgårdens IF Cykel 9:00 10:46:30 01:46:30
244 RAMSTEDT Heino Djurgårdens IF 9:10 10:55:00 01:45:00
245 RAMSTEDT Joakim Djurgårdens IF 9:10 10:51:50 01:41:50
35 ROGLAR Susanne Stockholm 9:08 10:47:40 01:39:40
72 SJÖBERG KULLANDER Ann Djurgården IF 9:28 12:52:50 03:24:50
71 SJÖBERG Lars-Erik Djurgården IF 9:28 12:17:00 02:49:00
78 SMEDFORS Christina Lidingö 9:28 12:21:00 02:53:00
79 SMEDFORS Per Lidingö 9:28 12:21:00 02:53:00
2 SNARF Frank Försvarsmakten 9:00 10:57:10 01:57:10
41 SÖDERGREN Robert Bromma 9:12 11:15:10 02:03:10
82 WALKINN Bosse Stavsnäs 9:28 11:08:40 01:40:40
226 WALLGREN Carin Stockholm 9:04 12:20:50 03:16:50
229 WIKSTEN Åsa Sköndal 9:16 10:38:00 01:22:00
64 WIRSTRÖM Fredrik Vallentuna 9:20 11:54:10 02:34:10
65 WIRSTRÖM Ida Vallentuna 9:20 11:54:00 02:34:00
202 YENCKEN, Lars Lifesum AB 9:00 12:12:50 03:12:50
220 ÖHLÉN Margareta Lidingö 9:06 12:10:20 03:04:20
63 ÖSTLUND Emma Spårvägens IF 9:20 11:20:30 02:00:30
62 ÖSTLUND Marianne Mora IFK 9:20 11:20:30 02:00:30

* Samtliga deltagare har lagts in i den lista som avser den distans de var anmälda för. Vi känner till att vissa av dem som var anmälda för två varv i själva verket endast genomförde ett. Några skulle kunna flyttas till listan för ett varv då deras tid uppenbart avser den kortare distansen. I andra fall är det inte lika tydligt och vi väljer därför att inte göra några justeringar alls.

 

 

Bilder från Stadiongirot 2016 del 1

 

Unknown-2

Festlig målgång på Stadion för tandemparet Lena G Wiberg och Freppa Segerblom.

IMG_1021

Tre glada cyklister efter loppet,. Från vänster Carin Wallgren, Annie Håkansson och Carina Johnsson.

IMG_1019

Humöret var på topp bland funktionärerna Ola Hanson och Claes Lindesvärd.

IMG_1016

Efter målgång på Stadion, bra jobbat Margareta och Per Håkan Börjesson.

IMG_1013

Två debutanter, Lasse Browaldh och Claes Malmfors, tillsammans med cykel-generalen Pelle Kotschack.

13237648_10154246998626318_7799601402252193866_n

Glada funktionärer som hade full koll vid depån på Ulriksdal. Från vänster Marie Kotschack, Karin Lindesvärd, Nelly Freudentha, Pia Sundheim och Gulla Simonsson.

13266011_1703655659882997_2873117731896001009_n

Dags för start!

IMG_1011

En glad Jesper Larsson, som filmade hela loppet med sin kamera på hjälmen.

IMG_1008

Trehjulingsloppet blev en succé!

IMG_1005

Pelle Kotschack intervjuas av P4 Radio Stockholm

upplopp

Startskottet har gått på Stadion!

Unknown-5

Anna von Eckerman hänger medaljer på Freppa och Lena.

Unknown-4

Anett och Glenn Myrthil upplever  OS-känslan  i mål på Stockholms Stadion

Unknown-3

Det gäller att fylla på depåerna efter loppet!

ultraljuds

Ultraljudsbarnmorskorna ställde upp med ett företagslag

Unknown-14

Lasse Browaldh representerade Argentina.

Unknown-13

Gunilla Karlsson och en av världens bästa korvgubbar, Mats Jansson, ansvarade för maten inne på Stadion.

Unknown-10

Johanna Bucht tyckte  dagen var fantastisk.

Fler bilder hittar du på vår Facebooksida.

Allt du behöver veta om tävlingsdagen

Årets upplaga av populära Stadiongirot närmar sig.

Här följer viktig information:

Klockan 08.00 – Grindarna till Stockholms Stadion öppnas.

Klockan 09.00 – Första start.

Klockan 09.50 (cirka) – Varvning på Stadion för första startgrupp.

Klockan 10.00 (cirka) – Trehjulingsloppet för de minsta. Cyklar finns att låna. (Anmälan på plats).

Anmälan kan göras på Stadion på tävlingsdagen fram till 09.00. Kontant, kort och swish fungerar.

All utdelning av nummerlappar sker på Stadion.

Starten kommer att genomföras i grupper om högst 70 deltagare. Först startar de grupper som ska köra två varv.

Två depåer med bland annat dryck och frukt kommer att finnas. En på Ulriksdal och en på Stadion.

Aktiviteter på Stadion hela dagen. Bland annat hoppborg för de yngsta och knattematcher.

Klockan 16.00 Djurgårdens IF-Mallbacken i damallsvenskan

 

Uthämtning av fotbollsbiljetter

Alla som cyklar Stadiongirot får ju också en härlig bonus: Två biljetter till den allsvenska matchen Djurgårdens IF-Helsingborg på Tele2 Arena söndagen den 22 maj kl 17.30.

Biljetterna hämtas på matchdagen från klockan 15.00 vid souvenirtältet mellan Globens entré 6 och Tele2 Arena.